Інформація Держенергонагляду

До відома суб'єктів господарювання власників електричних установок

 

Інформаційний лист
щодо підготовки електрогосподарств до грозового сезону 2013 року

 

      Інспекція Держенергонагляду звертає увагу суб'єктів господарювання – споживачів електроенергії, що використовують електричну енергію для забезпечення власних потреб на підставі договору, а також населення, яке на правах власності має електроустановки на напругу понад 1 кВ - власників діючих електричних установок, на необхідність своєчасної та якісної підготовки енергогосподарства до грозового періоду.

      Щорічно, перед початком грозового сезону, необхідно перевірити стан пристроїв (засобів) захисту від перенапруг РУ і ліній електропередавання та забезпечити готовність до роботи засобів захисту від грозових і внутрішніх перенапруг.

      Усі діючі електроустановки (повітряні лінії електропередач, трансформаторні підстанції тощо) повинні бути захищені від грозових перенапруг та прямих попадань блискавки. Методи захисту, тип, кількість та місця установки пристроїв захисту визначаються проектом на підставі вимог чинних нормативних документів.

      Експлуатацію пристроїв захисту від грозових перенапруг, встановлених в електроустановках споживачів (огляди, технічне обслуговування та випробування), необхідно здійснювати в обсягах і в терміни, визначені розділом VІІ п.8. (Захист від перенапруг) «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006р.
№258  (в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 13.02.2012 року№91, далі - Правила).

      Відповідно до вимог чинних нормативних документів, кожен суб'єкт господарювання, що експлуатує засоби грозозахисту, крім проектної повинен мати таку технічну документацію:

  • технічні паспорти пристроїв захисту від блискавки із кресленнями зон захисту;
  • акти випробування вентильних розрядників та обмежувачів перенапруги до і після їх монтажу;
  • протоколи вимірювання опорів заземлення грозозахисних пристроїв (розрядників, обмежувачів перенапруги і блискавковідводів);
  • систематизовані дані про розташування засобів грозозахисту, про питомий опір грунту на підходах ліній електропередач до підстанцій;
  • дані про значення опорів заземлювачів опор, призначених для захисту від грозових перенапруг;
  • дані про перетин ліній електропередачі з іншими лініями, а також з лініями зв'язку й автоблокування залізниць, про відгалуження від повітряних ліній, лінійні кабельні вставки та інші місця з ослабленою ізоляцією.

       Звертаємо увагу на те, що усі випадки грозових вимкнень і пошкоджень повітряних ліній, обладнання РУ і трансформаторних підстанцій повинні реєструватись з метою оцінки надійності грозозахисту та, за необхідності, розробки заходів щодо підвищення його надійності (розділ VІІ п.8.7. Правил).

Нагору