Кол-центр Херсонобленерго
+38 (0552) 48-06-20, 48-06-06
0-800-500-629

Європейська методологія запровадження RAB-тарифів є оптимальною для України – дослідження «Укрпромзовнішекспертиза»

June 15, 2020

Українські електромережі терміново потребують інвестицій для модернізації та оновлення. Для залучення інвестицій необхідна зміна тарифного регулювання та перехід до стимулюючого тарифу (RAB-тарифу). Україні потрібно врахувати досвід європейський країн, котрі успішно використали методологію, що передбачає єдину ставку і єдину регуляторну базу активів. Такі висновки дослідження "RAB-регулювання: світовий досвід та українські реалії", що провели експерти ДП "Укрпромзовнішекспертиза" на замовлення ГС «Розумні електромережі України».

11 квітня відбулась презентація дослідження "RAB-регулювання: світовий досвід та українські реалії", що присвячене впровадженню стимулюючого регулювання в Україні. Згідно з дослідженням, Україна є «антилідером» в Європі по якості електропостачання – показникам SAIDI (кількість хвилин, що споживачі сидять без світла) та показникам втрат в електромережах. Середньостатистично електропостачання відсутнє 696 хв на рік. Рівень втрат – 9,8% всієї переданої мережами електроенергії. Причиною цього є критична зношеність електромереж.

«Через недостатність фінансування модернізації електромереж ступінь їх зносу перевищує 70%, а загальна сума інвестиційної заборгованості складає щонайменше 17,5 млрд доларів», - заявив директор ДП "Укрпромзовнішекспертиза" Володимир Власюк. 

Якщо не змінити існуючу систему функціонування ринку розподілу електроенергії «Витрати+», зношеність електромереж наближатиметься до 100%. Індекс SAIDI продовжить погіршуватися і в 2030 році перевищить 900, що означатиме загальну нестабільність енергомереж і високу ймовірність техногенних аварій.

RAB-регулювання, що має стати на заміну теперішньому регулюванню, забезпечує більший рівень інвестицій і, відповідно, покращення показників функціонування електромереж.

На думку виконавчого директора ГС «Розумні електромережі України» Олександра Візіра, RAB-тарифи, за умови правильного впровадження, стимулюють операторів систем розподілу до скорочення витрат і модернізації мереж: «Досвід розвинених країн свідчить про високу ефективність стимулюючого регулювання. Наприклад, у Румунії зношеність активів зменшилася із 75% до 48% протягом 2004-2011 років».

Україні при впровадженні стимулюючого регулювання варто скористатися європейським досвідом. Зокрема – визначення ставки повернення інвестицій на рівні WACC, який застосовується до єдиної бази активів. Такий підхід дозволив європейським країнам знизити показники SAIDI, втрати в електромережах та модернізувати інфраструктуру.

Використання інвестиційного ресурсу дозволило деяким операторам з 2008 по 2016 роки значно знизити рівень загального SAIDI. Зокрема, показник по Польщі знизився з 504 до 260 хвилин, по Румунії – з 1025 до 474 хвилин, по Португалії – з 117-190 до 70-80 хвилин.

Нагору